Kuluttajariita sen kun jatkuu
June 15th, 2009
Jo aiemmin kirjoittelin kokemuksiani Kuluttajariitalautakunnan ja Verkkokauppa.comin kanssa asioinnistani. Tiivistäen: ostin Iomegan muutenkin huonon korppuaseman, joka ei toiminut edes sitä vähää mitä Iomegan tuotteilta sopii odottaa. Palautin laitteen ja sain sen toimivana takaisin, 50 euron tarkastusmaksulla höystettynä. Verkkis ei suostunut maksua perumaan, joten valitin Kuluttajariitalautakuntaan. Puolen vuoden odottelun jälkeen lautakunta olikin tehnyt päätöksen ja toukokuulla sain kuulla, että lautakunta suosittaa aiheettoman huoltomaksun palauttamista minulle. Voitto?
Ei sentään. Nyt on nimittäin laitettu periaate periaatetta vastaan. Verkkokauppa.com on tehnyt selvityspyynnön lautakuntaan (jossa se taas viipynee kuukausitolkulla). Eli puhtia löytyy sieltäkin puolesta haaskata rahaa ja aikaa yhden rupisen 50 euron tarkastusmaksun takia. Se on sitä todellista härmäläistä sisua, ettei anneta periksi kun asiakkaat ja byrokraatit rupeavat hyppimään silmille. Hakkaa päälle Suomen poika!
Iomegan rakkineen ostaminen oli tietenkin oma vikani, pakko myöntää. Otin kuitenkin reilusti tapauksesta opikseni ja jatkossa vältän moista möhlimistä. Otan myös vastaan hyviä ehdotuksia Helsingin seudun tietokoneliikkeistä, joissa olisi kohtuullista valikoimaa ja asiakasystävällistä palvelua tarjolla.
Filed under: sekalaista
1 Comment Add your own
1.
marq | July 24th, 2009 at 11:35 am
Taipuivat lopulta kuluttajariitalautakunnan päätökseen, mutta koko sählingissä meni yli puoli vuotta ja verenpaine kohosi useaan otteeseen.
Kommentin kirjoitus
You must be logged in to post a comment.
RSS feed for comments on this post.